Tetanus

Očkování proti tetanu

Zuzana Šimíková
29.03.2012

Očkování proti tetanu je jediné očkování, které nás provází od narození po celý život. Mnohdy si ani neuvědomujeme, jak moc je důležité a proti čemu nás vlastně chrání.

Co je tetanus

Tetanus je velmi nebezpečné infekční onemocnění způsobené bakterií Clostridium tetani. Tato bakterie se vyskytuje především v trávicím traktu koní, skotu a někdy i lidí a vylučováním výkalů se dostává do okolního prostředí. Zde je schopna se zapouzdřit a spóry mohou přežívat v různých extrémních podmínkách i několik desítek let. Do těla se dostávají přes drobná či větší poranění.

V těle se pak stanou znovu aktivními. Množí se a vylučují do těla jedovaté látky (neurotoxiny), které se šíří až k centrální nervové soustavě a ovlivňují inervaci příčně pruhovaného svalstva. Nervy ovládající tyto svaly se stávají dráždivějšími a svalstvo špatně ovladatelným.

Podle množství bakterií v ráně a také podle vzdálenosti od CNS bývá inkubační doba 3 -30 dní. Poté dochází ke křečím (nejdříve obličeje, poté trupu a končetin), které bývají velmi bolestivé. Nakažený člověk je prožívá při plném vědomí. Mluvíme zde o generalizovaném tetanu, nejčastějším typu tetanu vůbec (80 %). Dalšími typy jsou: mateřský, hlavový a místní tetanus – projevující se pouze v místě poranění.

Léčba tetanu

U menších ran může použití peroxidu vodíku, který uvolňuje do rány kyslík, zabránit pomnožení anaerobních bakterií tetanu.

Léčba pomocí antibiotik, podávání protitetanového imunoglobulinu, přeočkování a mnoho jiných postupů,  je složitá, dlouhodobá a ne vždy úspěšná. Velké procento nakažených umírá na zástavu dechu, nebo selhání srdce.

Očkování

Prodělaná infekce navíc nezaručuje imunitu proti další nákaze, tu zajistí pouze očkování. V České republice je očkování proti tetanu povinné a hrazené pojišťovnami.

První očkování u dítěte probíhá mezi 13. – 15. týdnem života (v rámci tzv. hexavakcíny), druhá a třetí dávka se očkuje vždy s odstupem jednoho měsíce a čtvrtá s odstupem 6 měsíců. Poté se provádí přeočkování ještě v 5 - 6 letech, 14 - 15 letech. Po zbytek života v 10 - 15letých intervalech. Odborníci se však přiklánějí k vyšší hranici.

Nebylo-li přeočkování provedeno do 15 let po předchozím, přeočkovává se třemi vakcínami. Také při větších úrazech se přeočkování provádí, byla-li poslední vakcína aplikována před více než pěti lety.

Vedlejší účinky očkování

Jako reakce na očkování se, především u malých dětí, může objevit únava a teplota. Také místo po vpichu může být citlivé či oteklé. Výraznější alergické reakce jsou málo časté. Neočkují se však lidé nemocní, či oslabení (v rekonvalescenci, v těhotenství), nebo lidé s výraznou celkovou reakcí na předchozí očkování.

Autor: Zuzana Šimíková

Když obezita zabíjí
Nemoci z povolání

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Děti a rozvody rodičů
Vztahy v rodině

Děti a rozvody rodičů

04.04.2012

Někdy se stane, že vztah přestane fungovat a mezi partnery dochází k čím dál větším konfliktům, které nakonec vyústí v přesvědčení, že dál už spolu prostě žít nemohou. V nedávném č ...

Co napoví naše nehty
Nehty

Co napoví naše nehty

01.04.2012

V lidském těle všechno souvisí se vším, a tak i vzhled nehtů vypovídá o našem celkovém zdraví. V dnešním článku se podíváme na to, co může stav nehtů prozrazovat o našem zdraví.