TÉMA Tetanus

Tetanus

Tetanus je infekční onemocnění způsobené bakterií Clostridium tetani (respektive jejím toxinem), která se dostává otevřenou ranou do krve.

Tetanus - strnutí šíje - je nemoc projevující se generalizovanými křečemi (postihujícími celé tělo) a poruchami regulace vnitřních orgánů.

Dříve toto onemocnění často končilo smrtí. V dnešní době je tetanus poměrně vzácný, především díky povinnému očkování dětí i dospělých. Udává se 3 – 10 akutních případů ročně, většinou u jedinců se sníženou imunitou (převážně staří lidé).

Vznik tetanu

K infekci dochází typicky při zevním poranění hlubších struktur (podkoží, svaly), kdy se do rány dostane hlína ze země (z půdy). Viditelné znečištění ovšem není podmínkou.

Tetanové bakterie patří mezi anaerobní bakterie tvořící spory. U bakterií jsou spory vlastně jakési kukly, do kterých se bakterie uzavírá za nepříznivých podmínek. Problém je, že tyto spory jsou schopny přežívat desítky až stovky let a jsou velice odolné vůči jakýmkoli vnějším vlivům.

Bakterie se dostávají do půdy s výkaly zvířat, v jejichž střevech žijí jako normální střevní flora. Jedná se především o koně (proto je větší riziko infekce z půdy hnojené), ale též u některých lidí je můžeme ve střevě prokázat.

Projevy infekce

  • K projevům dochází 3 – 30 dní po nákaze. Čím dříve se infekce projeví, tím horší má průběh a následky. Nejčastěji přichází po 1 – 2 týdnech. Závažnost projevů závisí na druhu poranění, na množství vyprodukovaného neurotoxinu a na vzdálenosti místa poranění od centrálního nervového systému.
  • tetanus se vyskytuje ve 3 formách. Nejčastější (tvoří asi 80 % všech onemocnění) a nejzávažnější je generalizovaný tetanus. Jeho charakteristickými znaky jsou zánět a následně vyvolané křeče celého těla.
  • Nejprve se však projevuje nespavostí a svalovým neklidem. Postupně napadá žvýkací svaly a způsobuje jejich křeče. Nemocný bolestivě křiví ústa, nemůže je otevřít a nesnadno se mu polyká. Postupně jsou napadány i mimické svaly.
  • Výraz obličeje připomíná křečovitý smích (risus sardonicus). Křeče hlasivek způsobí, že nemocný nemůže mluvit. Objevuje se ztuhlost šíje. Častým příznakem je ztuhlost břišních svalů. Šíří se dále a napadá svalstvo v okolí páteře, přechází na trup a končetiny.

Druhy tetanu

Mateřský tetanus - týká se těhotných žen a žen v období šestinedělí. Je spojen s porodem nebo potratem vedeným v nehygienických podmínkách.

místní tetanus - způsobuje křeče pouze v oblasti místa vstupu infekce

hlavový tetanus - jedná se o velmi vzácný typ, při kterém jsou postiženy hlavně hlavové nervy

Prevence proti tetanu

Jedinou účinnou prevencí je očkování. Očkování proti tetanu je součástí hexavakcíny (záškrt, tetanus, dávivý kašel, haemophilus influenzae, hepatitida B, dětská obrna).

První dávka hexavakcíny se podávala po zhojení jizvy vzniklé při očkování proti TBC. Od loňského listopadu, kdy bylo povinné očkování proti TBC zrušeno, se první hexavakcína podává od 9. týdne, druhá dávka ve třech měsících, třetí ve čtyřech a čtvrtá kolem roku a půl.

 

Máte zkušenosti s touto nemocí?

Tetanus patří do témat

Tetanus patří do témat

Adresář

Tetanus ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Tetanus

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku